ikona submenu

repr

Tomáš Kraus

Reprezentant ve skikrosu, dvojnásobný vítěz Světového poháru, dvojnásobný mistr světa této sportovní discipliny.


Novinky

Jak se z lyžařské akrobatky stala rychlá holka

12.06.2013

„Nejdřív jsem myslela, že ji nechám házet kladivem, ale teď bychom ji na ligu do USK někam do štafety pro zpestření vzali,“ chválí atletická trenérka Martina Blažkovou letní akvizici své skupiny Rychlých holek, lyžařskou akrobatku Nikolu Sudovou.

Dlouho nesmutnila skupina Rychlých holek po odchodu té nejrychlejší (Hejnové k jinému trenérovi, pozn. red.). Na strahovském tartanu ji v tréninkové práci teď na pár týdnů posílila zajímavá trojice lyžařů. Jednu z olympijských nadějí nadcházející zimy doprovázejí v přípravě i parťáci z její skupiny, Kristýna Hnyková a Daniel Honzig. „Já to chodím všechno s nima,“ připomíná se hrdě taky lyžařský trenér Radek Herot.

Akrobatická trojka vyhlíží atletické plány

 

V jednom z prvních letních dní června se čekalo na hlavní hvězdu Denisu Rosolovou. „Až o půl, ne?,“ omlouvala se, jakmile vtrhla na stadion. Pak rychle jen v chodbě tribuny vyměnila kraťasy za trenýrky, přehodila tílka a vyrazila na dráhu.

Začalo se hladkými starty, následovaly přeskoky přes překážky, poté sprinty s desetikilovým kotoučem na laně, pak dokonce se zapřaženou trenérkou na kolečkových bruslích a nakonec ještě výběhy s pětikilovou vestou do schodů. Skladba atletické a lyžařské party se téměř neliší. „My toho děláme víc, oni už mají přece jen závodní období,“ postřehla Sudová. Zaskočilo ji snad jen vedro.

Lokomotiva a její vagon.

 „Všechno má nastudované předem, nemůžu nic změnit, hned se vyptává a rozebírá to. Remcá, je to učitelka, má to vlastně v popisu práce, že jo,“ chválí její akurátní přístup trenérka. „Aspoň si ji užije taky někdo jinej,“ vydechuje radostně lyžařský kouč Herot.

 „Přijde mi to lehčí než v uplynulých letech,“ hodnotí lyžařka své třetí atletické léto. „Ale je to spíš tím, že jsem lépe adaptovaná na tento typ zátěže.“ Od pondělí do čtvrtka trénovala v Praze na dráze nebo v posilovně, přespávala na Dukle na Julisce. V pátek se vrátila do Liberce na rehabilitaci a víkendy užívala volněji – na kole, v bazénu nebo na skalách. Po šest týdnů!

 Teď už se těší na lyže do Acrobat parku Aleše Valenty ve Štítech. „Má být pěkně,“ ví. Tedy prima dovolená u vody? „No, se čtyřmi fázemi denně,“ mírní závistivce.

 „Na Nikole je znát velký pokrok,“ znovu chválí trenérka Blažková. „Díky tomu, že se přiučila u našich holek už to je taky atletka, ne jen lyžařka, co zrovna vyleze z těžkých bot. Snaží se dodržovat pokyny, i když nejsme spolu a hodně ji pomáhá taky fyzioterapeutka.“ Uznání potvrdily i nedávné testy biochemika Emila Bolka.

Nikola Sudová táhne kotouč na laně.

Třetí rok se věnuje atletickému bloku taky Kristýna Hnyková. „Následky operace vazů v koleni už necítím. Jen po posilovně trochu, ale to se rozběhá. Letos už určitě budu zase naplno skákat,“ raduje se.

„Uvolňují nám atmosféru, děláme si navzájem srandu,“ hodnotí neobvyklou spolupráci Denisa Rosolová. „Já jsem dostala helmu na lyže, máme stejnou hlavu,“ oceňuje s úsměvem Jitka Bartoničková, čerstvá inženýrka, která právě složila poslední státnice na Vysoké škole ekonomické. „Pro jistotu, nestála jsem pět let na sjezdovkách.“

Skoro dvouhodinová session končí veselou debatou. „Tak honem, honem. Ještě něco řekneš a letíš,“ pucuje trenérka lyžařku. „Tak jo, stejně zítra končíme nadobro,“ nedá se Sudová. A pak vyrazí celá skupina i se sedmibojařkou Kateřinou Cachovou společně do pizzerie na oběd.

Kristýna Hnyková a poslední schody

Text a foto: Tomáš Nohejldel.icio.us
repr
repr
Zasílat newsletter:
newsletter