ikona submenu

repr

Novinky

Akrobatka Sudová ladila v Austrálii s klokany staronovou olympijskou jízdu

11.09.2013

Po atletické přípravě s Rychlými holkami v Praze a letním skákání do vody ve štítském Akrobat parku hlásí Nikola Sudová první nalyžované dny olympijské sezony. Po třech týdnech se vrátila z tradičního kempu v Austrálii. „Jezdila jsem, skákala, padala hlavou dolů i na nohy,“ hodnotí věčně rozesmátá česká medailová naděje pro jízdu v boulích v Soči 2014.

S trenérem Radkem Herotem a fyzioterapeutkou Zuzanou Biborovou bydleli jako obvykle v apartmánech v Jindabyne. Odtud se každý den vydávali vláčkem vzhůru za sněhem do Perisher Blue.

„Podmínky byly ideální jako snad nikdy. Vůbec jsme nezažili déšť. Naopak čerstvě nachumelilo a vydrželo nám až do posledního dne, když už tálo a přišlo jaro,“ pochvaluje si kouč. „Natrénovali jsme, co jsme potřebovali. Nedrtil jsem ji tolik v kondici, to jsme valili loni, teď jsme hodně lyžovali.“
Na kopci strávili vždy dopoledne aspoň tři hodiny. Po obědě věnovali hodinu a půl kondici, běhání nebo posilovně, a pak stabilizačním cvičením.

Na svahu se piloval hlavně staronový skok pro olympiádu v Rusku. S trenérem oprášili choreografii z Turína 2006. „A všichni z nás byli hotoví,“ medí si Herot. „Já věřím, že je to ta ideální kombinace,“ dodává Sudová.

Na horním skoku dvojná helikoptéra s krosem ve svislé poloze, dole tzv. d-spin se skokem mimo osu. „Spodní bude jednodušší, dělám chyby v saltech a tímhle by se nahradilo. Ta dvojná nahoře je náročná a musí na ni být dobrý můstek. Ale chceme do toho risku jít a zkoušet. Vždycky se ta horní dá nahradit helinou s roznožkou, za níž bych neměla přijít o moc bodů,“ vypráví zkušená 31letá lyžařka, která se chystá už na čtvrtou olympiádu.

A na první medaili? „Jde to, jak jsem si představoval. Chci tuhle kombinaci co nejdřív vyzkoušet, nejlépe hned na prvním svěťáku v prosinci v Ruce. Abychom viděli, jak reagují rozhodčí,“ plánuje kouč. Proto jednotlivé fáze konzultují s českou rozhodčí FIS Hanou Kalužníkovou, která už má jistou nominaci na olympiádu a na podzim ještě absolvuje aktuální pravidlové školení.

Dále potřebuje Sudová nabrat ještě další vytrvalost. Olympijský program jízdy v boulích se natáhl do sedmi dní. Z toho čtyři tvoří trénink, pak kvalifikace, znovu tréninkový den, pak druhý den finálový. Až do bitvy o medaile může potřebovat až pět soutěžních jízd. Proto trénovali vždy čtyři dny v kuse. „Vyhovuje mi to míň. Už třetí den se cítí únava a přitom se hůř soustředí. Na ten režim ale najeli všichni,“ říká členka Dukly Liberec a Vittore teamu.

Na známém svahu a trati postavené pro mistrovství Austrálie potkali kromě Američanek a Rusek snad všechny soupeřky, včetně tří kanadských sester Dufour-Lapointeových. „Potřebuju se dostat k jistotě. Nové skoky ji poznamenají, budu z nich nervoznější,“ uvažuje Sudová, která měla loni na tratích nejčastěji potíže s rychlostí. „Pokud mi to půjde jako v Austrálii, tam se dařilo v plné rychlosti… Potřebuju udržet techniku a hodně zkoušet.“

Cestou domů přes Sydney si užila den tepla s klokany a wombaty, i pár odpalů na golfovém hřišti.

Po pár dnech odpočinku doma teď zamíří na první ze tří dvoutýdenních pobytů ve švýcarském Zermattu. Tam už si trenéři týmů postaví společnými silami trať podle svého. A českou partičku tady doplní i další členka tréninkové skupiny Kristýna Hnyková. „Uvidíme, co všechno zvládla, trénovala sama doma a vypadala dobře. Ke kvalifikaci na olympiádu potřebuje bodovat ve světovém poháru, aspoň dvakrát,“ povzbuzuje ji trenér Herot.

Tomáš Nohejl
 del.icio.us
repr
repr
Zasílat newsletter:
newsletter