ikona submenu

repr

Novinky

Běžci mají tři letní mistry: Jakše, Magála a Vrabcovou. Proč Bauer nabral ztrátu na startu?

15.09.2013

Eva Vrabcová-Nývltová má double i rekord, na kolečkových lyžích kraloval Martin Jakš a v běhu do vrchu Jiří Magál. Takové jsou výsledky letního mistrovství ČR běžců na lyžích v Jablonci a Liberci. Lukáš Bauer si zapsal devátou a druhou příčku.

Jakš obhájil loňské prvenství. „Jsem maximálně spokojený. Jelo se na vlhkém podkladu, co mi úplně nesedí, malinko to smekalo,“ komentoval okruhy v Břízkách, kde muže volnou technikou čekalo 15 km. Stříbro získal Aleš Razým a bronz Dušan Augustinák z týmu do 23 let.

Hlavní favorit Lukáš Bauer promeškal o 50 vteřin start a skončil devátý. "Nějakým řízením osudu jsem si spletl čas startu a přišel na něj pozdě. Na prvním mezičase jsem měl ztrátu 58 vteřin a to se přece jen jede jinak," vysvětloval počáteční zásek.

"Od čtvrtého do šestého okruhu už jsem potkával Martina (Jakše) zhruba ve stejném místě a jelo se mi docela dobře. I když můj styl na kolečkových lyžích, když to klouže do stran, není zrovna ideální. Martin se pak sjel s Alešem (Razýmem) a určitě jim to pomohlo. Takže výsledek třetí čas a deváté místo, tepově i pocitově slušné," hodnotil svůj výkon Bauer.

Lukáš Bauer dotahuje

 

O den později potvrdil skvělé vrchařské schopnosti Jiří Magál. Při výběhu z lesa kilometr pod vrcholem Ještědu se v mlze odpoutal i Bauerovi a doběhl si pro vítězství. K vlastnímu traťovému rekordu z roku 2008 mu scházelo 22 vteřin.

„Běželo se v pohodě, přijatelné tempo. Celou trať jsme se drželi s Lukášem spolu, pak jsem mu trochu cuknul a ohlídal si to,“ popisoval Magál. Před týdnem měl šestý nejlepší čas v prestižním závodě extrémních štafet Dolomitenmann v rakouském Lienzu.

Jiří Magál uniká

 

„Energeticky jsem na tom ještě dost blbě. Na lyžích jsem se nafukoval gely a taky se mi nejelo se mi špatně. Když jsem celé léto bez zranění, dá se něco natrénovat,“ dodal spokojeně.

Druhý skončil Bauer. "Po sobotě jsem byl naštvanej a unavenej, ale ještě jsem si šel projít běžeckou trať a říkal si: To snad nevyběhnu... Ale druhý den jsem se držel Jirky docela dlouho. Natrápil jsem se, to jo, ale kousal jsem to až k výběhu na asfalt. Tam mi utekl asi patnáct vteřin, to je pořád super. Pocitově to bylo opět dobrý," komentoval.

Třetí zůstal loňský vítěz Jakš. „Můj letní výpadek kvůli nemoci se projevuje trošku ještě právě v běhání. Cítil jsem to i teď na soustředění v Livignu. Malinko na oba pořád ztrácím, mám naběháno míň. Ale v klasice i bruslení na kolečkových lyžích jsem spokojenej, mám najeto dost. Do zimy to všechno srovnám,“ doplnil ještě Martin Jakš.

Mezi ženami dominovala v obou závodech Eva Vrabcová-Nývltová. „Jsem spokojená, že jsem potvrdila pozici domácí jedničky. Přišly sice chvíle, kdy to nebylo ideální, hlavně do kopce na kolečkových lyžích. Taky v prudších běžeckých výbězích jsem měla ještě rezervy. Fyzicky se ale cítím velmi dobře, v zimě by to mělo vyjít,“ řekla.

Eva Vrabcová vládne

 

Jak by nebyla nadšená, když o půl minuty překonala ženský rekordní čas. Po prvním kilometru už byla na špici sama, ale jen dvacet vteřin za ní Petra Nováková. „Ani jsem o ní nevěděla. Ale minulý víkend jsem se rozběhla na lize družstev v Novém Městě, kde jsem dala trojku za 9:32, a patnáctistovku 4:32,“ připomenula Vrabcová úspěšné atletické angažmá v barvách AK Olymp Brno.

M ČR na kolečkových lyžích Jablonec nad Nisou
Muži 15 km volný: 1. Jakš 34:01,8, 2. Razým (oba Dukla Liberec) -23, 3. Augustinák (Nové Město) -36,2, 4. Kožíšek -44, 5. Horyna (oba Dukla Liberec) -49,5, 6. Šrail (Nové Město) -1:06,7,…9. Bauer (Dukla Liberec) -1:16,8,… 17. nejlepší junior Antoš (Jablonec) 37:11,2.
Ženy 10 km: 1. Vrabcová-Nývltová (Olfin car - Vella Trutnov) 27:03,1, 2. Nováková (Slovan Karlovy Vary) -37,7, 3. Grohová (Dukla Liberec) -1:10,4.

M ČR lyžařů v běhu do vrchu Pilínkov – Ještěd 6,5 km
Muži: 1. Magál 27:54,4, 2. Bauer -15,4, 3. Jakš -1:08, 4. Horyna -1:35,5, 5. Gräf (vš. Dukla Liberec) -2:09,4, 6. Augustinák (Nové Město) -2:18,9, 7. nejlepší junior Knop (Jablonec) -2:23,7.
Ženy: 1. Vrabcová-Nývltová (Olfin car – Vella Trutnov) 33:37,4, 2. Nováková (Slovan Karlovy Vary) -22,5, 3. Klaclová (Nové Město) -2:52,4,… 5. Kocumová -4:09.

TN, foto: Aleš Gräfdel.icio.us
repr
repr
Zasílat newsletter:
newsletter