ikona submenu

repr

Novinky

Česká snowboardová freestyle reprezentace se připravuje na zimní olympijské hry v Soči

10.10.2013

Česká snowboardová freestyle reprezentace má za sebou přípravu v Acrobat parku ve Štítech, ale i v Japonsku. Boj o kvalifikaci do Soči stále pokračuje a není zatím rozhodnuto, kolik jezdců se zúčastní olympijských soubojů. Před začátkem nové sezony jsme se vyzpovídali trenéra české snowboardové freestyle reprezentace Přemysla Vidu.

Reprezentanti mají za sebou letní přípravu na blížící se sezonu. Jak hodnotíte aktuální formu jednotlivých jezdců a v čem byla příprava jiná než v minulých letech?


Začátkem léta jsme absolvovali soustředění v Acrobat Parku ve Štítech. V tréninkovém areálu u Aleše Valenty je to vždy parádní start letní přípravy. Kromě kartáčového skoku do vody jsme se zaměřili i na fyzickou přípravu, která hraje v dnešním pojetí vrcholového snowboardingu čím dál větší roli. Po Štítech jsme zamířili do speciálního tréninkového centra v Japonsku. Areál „Chiba Kings“ se nachází necelou hodinu jízdy z Tokia a nabízí jedinečnou možnost tréninku do speciálních plachet. Je to podle mě nejlepší alternativa snowboardingu bez sněhu. Díky tvaru airbagů (plachet) dostane člověk lepší představu o tom, jak by dopadl na sněhu a triky tam jdou i odjíždět, což molitany ani voda nemohou nabídnout. Myslím, že díky těmhle areálům se člověk může velmi rychle zlepšit a posunout level svého ježdění. Bylo to vidět rychle i na našich borcích, kteří sem přijeli pilovat především dvojité rotace přes hlavu. Velkou radost jsem měl z Katky Vojáčkové a jejího doublbacklflipu, který dokonce zkusila už i na sněhu.

 Jan Lohynský  -  BS rodeo (Acrobat park Štíty)


V srpnu jste se zúčastnili prvního světového poháru, který se jel na Novém Zélandu. Jaká tam byla atmosféra a kdo z našich jezdců zajel nejlépe?


Letos na Zélandu bohužel nepanovaly moc dobré podmínky, nedostatek sněhu a špatné počasí nám nedovolilo přenést naučené triky z Japonska na sníh. Mužská část závodu byla dokonce kvůli počasí zrušena úplně atak jedinou radost pro naše barvy zaznamenala Katka Vojáčková, která třicátým místem splnila jeden z olympijských limitů.

Kateřina Vojáčková -  Doubl backflip (Japonsko)


V minulém roce jste založili s Martinem Černíkem novou organizaci Czech Snowboarding, která uspořádala ve spolupráci se SLČR několik závodů. Co plánujete na letošní sezonu?


Stejně jako loni připravujeme s Martinem a Svazem lyžařů FREESTYLE TOUR, která bude letos zahrnovat pět závodů. Tři závody se pojedou jako mistrovství republiky, (slopestyle - Vítkovice, u-rampa a big air-Špindlerův Mlýn), dále se pojede slopestylový závod o krále Moravy na Paprsku a do série letos chceme zařadit i snowboardkrosový závod na Dolní Moravě. Mimo to se chystá na Klínovci Evropský pohár ve slopestylu. Jak se dá do závodů přihlásit a kde se dají najít informace?
Pro tyto účely jsme vytvořili webovou stránku www.czechsnowboarding.cz, na které je možné provést registraci. Postupně se na ní objeví i detailní informace ke každému závodu. Dále tam před závodem budou informace z riders meetingu a updaty programu, takže všichni budou mít okamžitý přistup k informacím. Taky se na webu objevují další novinky, galerie, videa o českém týmu.

Martin Mikyska - BS rodeo (Japonsko)

Reprezentace bude startovat na ZOH v Soči s nejspíš historicky největším zastoupením. Jak hodnotíte šance našich jezdců?


Soči bude pro freestyle snowboarding velký svátek. Poprvé se představí disciplína slopestyle a každý jezdec, který se věnuje závodění, chce být u tohoto okamžiku. Bylo to vidět během uplynulé sezony, kdy nebylo výjimkou, že se na startu kvalifikačních závodů sešla kompletní snowboardová špička. Největší šance za freestyle má pochopitelně Šárka Pančochová, která dlouhodobě patří mezi absolutní špičku. V minulé sezoně potvrdila svoji univerzálnost, když vyhrála celkové pořadí prestižní série závodů World Snowboard Tour. Kluci jako Martin Mikyska, Honza Nečas a Petr Horák se o svojí šanci startovat na ZOH ještě poperou těsně před vánoci v Coloradu a v polovině ledna ve Stonehamu, kde celá kvalifikace končí. Velmi blízko ke startu má také juniorka Katka Vojáčková, která je na tom v současnosti po Šárce nejlépe.

 

Text:Karel Vaněk

Foto.Přemysl Vida
 del.icio.us
repr
repr
Zasílat newsletter:
newsletter