ikona submenu

repr

Novinky

Český olympijský výbor schválil způsob nominací na Hry do Soči 2014 a odměny za medaile

11.04.2013

Kolik lyžařů a snowboardistů se vejde do české výpravy pro Hry v Soči 2014? Český olympijský výbor schválil zásady nominace i odměny. „Vyjdeme z kritérií FIS, ale lehce je zpřísníme. Chceme důstojnou reprezentaci a také dát šanci mladým závodníkům s dlouhodobou perspektivou,“ říká Lukáš Sobotka, prezident SLČR.

ČOV očekává asi 110tičlennou výpravu, což by překonalo i Turín 2006 (83) nebo Vancouver 2010 (90). „Při zimních hrách jsou přece jen mírnější požadavky ze strany MOV než při letních,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Někteří sportovci, jako například rychlobruslařky Sáblíková s Erbanovou nebo hokejisti, si už místa vyjeli v této zimě. Pokud to svazy potvrdí, mělo by znamenat místo ve výpravě umístění na letošních mistrovstvích světa do 16. místa. Tj. z lyžařů Šárka Záhrobská, Nikola Sudová, Jan Matura, Pavel Churavý, nebo běžecká dvojice pro týmový sprint, podobně sdruženářská dvojice, dále snowboardistky Ester Ledecká, Šárka Pančochová a Eva Samková. Nominační plénum ČOV zasedne 16. ledna 2014, 23. ledna je pak konečný termín pro odeslání jmenovité nominace.

Odměny za medaile se v zimě vyrovnají letnímu Londýnu 2012. Tedy 1,5 milionu Kč za zlato, 750 000 Kč za stříbro a 450 000 Kč za bronz. Dvojice by získala 2 miliony – 1 milion – 600 000 Kč. Čtyřčlenná štafeta pak 3 miliony – 1,5 milionu a 900 000 Kč. Hokejisté deset milionů Kč. Realizační týmy půl milionu za zlato, 300 000 Kč za stříbro a 200 000 Kč za bronz.

Sportovní úsek ČOV pod vedením Martina Doktora předložil nový Rozvojový olympijský program, který představuje komplexní program dlouhodobé finanční podpory. „Vynasnažíme se společně co nejlépe zafinancovat olympijskou přípravu našim sportovcům,“ říká ještě Sobotka. „Například akrobatičtí new styles lyžaři mají obrovskou šanci při své premiéře dosáhnout na úspěch. Zatím ale nejsou tak rozjetí, těžko získají podporu resortů. Proto jim chceme přispět na tréninkové kempy z našeho rozpočtu.“

Světové poháry na českém území v olympijské sezoně získají definitivu na termínovém kongresu FIS v Dubrovniku. Jistou pozici má mistrovství světa v letech v Harrachově, hodně silnou i světový pohár běžců v Novém Městě. „Rádi bychom znovu získali i snowboard. Naopak se skikrosem to bude dost složité,“ odhaduje Sobotka. Jednat se bude i o alpském světovém poháru ve Špindlu v sezoně 2015/16, který by se mohl pevněji střídat se slovenskou Jasnou. A hodně nahlas se hovoří o kompletních Nordic víkendech, kde by měla šanci společná kandidatura Harrachova s Jakuszycemi.

TNdel.icio.us
repr
repr
Zasílat newsletter:
newsletter