ikona submenu

repr

Novinky

Na trenérském semináři světových expertů poslouchali i Bauer s Razýmem

23.09.2013

Využití mezinárodní spolupráce ve prospěch českého běhu na lyžích pokračuje. Na dvoudenním trenérském semináři v Liberci přednášeli věhlasná jména Markus Cramer z Německa nebo Audun Svartdal z Norska. Mezi více než šesti desítkami posluchačů se ukázali reprezentanti Lukáš Bauer nebo Aleš Razým, ale i slovenští trenéři, biatlonisti a zástupci severské kombinace.

Největší ohlas měla vystoupení Markuse Cramera, který dlouho působil u německé i švýcarské reprezentace, ale i Petra Jakla, trénujícího v Kanadě. O den později pak bylo nabito na praktických ukázkách techniky jízdy na kolečkových lyžích v podání Auduna Svartdala. Jako figuranti mu posloužili čeští junioři Petr Knop, Jakub Gräf a Dušan Augustinák.

„Využil jsem možnosti, že se začínalo hned po doběhu našich závodů. Zajímalo mě porovnání systému práce v Německu, kde už delší dobu spolupracuju, ale i třeba jak to dělají v Kanadě, kde mám kamarády,“ vyprávěl Lukáš Bauer. „Bylo to fajn, je potřeba se koukat, jak se to dělá ve světě, i když ne vše je přenositelné. Na druhou stranu nemá cenu vymýšlet vymyšlené, vzít si to nejlepší a pak k tomu dovymýšlet zbytek.“

Sám se zatím přímo na trenérskou kariéru nechystá. Ale rozjíždí projekt bezvabezky.cz, kde se hodí každá inspirace. „Za ta léta mám taky svoje zkušenosti, na mnoho věcí jsem si přišel metodou pokus, omyl. A je dobré si porovnat poznatky,“ dodal ještě.

Markus Cramer vypráví o přípravě německých juniorů

 

Cramer se zmiňoval o testování kondičních schopností. „Tam máme rezervy. Především pro mládež, ale nebylo by na škodu ani pro dospělé, připravit lehce aplikovatelný test, jehož výsledky se dají vzájemně porovnávat. Vesměs se odkazoval na přípravu juniorského družstva, které se připravuje v podobném režimu jako norský výběr, tedy jedno společné soustředění měsíčně. V rámci sbíraní zkušeností se snaží s nejlepšími juniory objíždět mezinárodní OPA Cupy,“ hodnotil svazový metodik severských disciplín Jakub Opočenský.

Obrovský úspěch sklidil na tratích ve Vesci norský trenér Svartdal, který si v Liberci zašel také poprvé na špičkový hokej a prohlédl si i pražské památky. „Už jen jeho dokonalá imitace pohybu vypovídá o jeho „tajném“ trénováním před zrcadlem. Důležitá je zejména práce s těžištěm ve vertikálním a horizontálním směru, rytmus a rozsah práce paží v předozadním směru. Podle Auduna je možné v každém věku udělat pokrok, ale je třeba cíleně pracovat,“ doplnil Opočenský.

„Je spousta škol, je to dobrý vidět na vlastní oči, jak to učí a hned se zeptat. Rusové jezdí jinak než Norové, zase odlišně se na to dívají i Němci,“ potvrdil Lukáš Bauer.

Své poznatky představili i čeští zástupci. Jakub Vodrážka hovořil o aktuálních změnách pravidel závodů, trenéři Petra Frühaufová, Tomáš Kašpar, Jan Martin a Jakub Opočenský předali své postřehy z mezinárodních kempů v Norsku.

„Ohlas byl velice pozitivní a věřím, že i trenéři si už uvědomují důležitost spolupráce se zahraničními odborníky. Chceme připravit DVD s technikou,“ říká svazový metodik. S Nory se dále chystá společné soustředění začátkem listopadu v Trutnově a hledají se prostředky na propojení přípravy VSCM.

Ukázky tréninku techniky norského kouče najdete také zde: http://www.olympiatoppen.no/fagomraader/trening/teknikkmotorikk/video/langrenn/page6213.html
TN
 del.icio.us
repr
repr
Zasílat newsletter:
newsletter