ikona submenu

repr

Novinky

Skokani úspěšně ukončili letní Grand Prix, celkově šestý zůstal Kožíšek

04.10.2013

Ve středu 2. a ve čtvrtek 3. října se skákalo poslední kolo letní Grand Prix v německém Klingenthalu na můstku HS 140. Česká reprezentace měla zastoupení v sedmi závodnících. Jan Matura skončil pátý a v celkovém pořadí patří Čestmíru Kožíškovi šestá příčka.

Kvalifikace se vydařila, přestože nejlépe skončil Roman Koudelka se 124 metry až na 30. místě. Nicméně heslo týmu zní, že je důležité se kvalifikovat, na umístění nezáleží. Antonín Hájek a Čestmír Kožíšek mohli být v klidu, protože se do finále již kvalifikovali na základě výsledků z minulých závodů.

Finálový den byl větrný, někdo měl díky počasí štěstí, někdo méně... České reprezentaci foukl ten správný vítr a Jana Maturu poslal na 5. místo výkonem 131,5 metru. To byl sice třetí nejdelší skok, ale za to, že mu vítr pomohl mu jury několik bodů ubrala a Maturovi na třetího Janne Ahonena  hybělo 2,9 bodu.

„Takový výsledek samozřejmě potěší. Navíc to je poslední závod před zimou, takže je vidět, že trénink vychází dobře. Finále byla větrná loterie a týmově se nám moc nedařilo,“ komentuje výkony Jan Matura. A co ho teď čeká?  „Do zimní sezony potřebuji zhubnout, tak mě asi čekají porce jako má můj 2,5letý syn,“ svěřil se se svými plány úřadující král bílé stopy.

Roman Koudelka se umístil 16. (125,5 m) a Čestmír Kožíšek 28. (123 m), v prvním kole zůstali 37. Antonín Hájek (114,5 m) a 40. Lukáš Hlava (117 m) - toho vidíte na úvodním snímku.

V domácím prostředí si pro zlato doskočil Andreas Wellinger (135,5 m), stříbro patří Rakušanovi Andreasi Koflerovi za výkon 133 m a bronz Janne Ahonenovi z Finska se 127 metry.

Trenér reprezentace David Jiroutek k výsledkům českého týmu říká: „Výkony kluků v posledním kole Grand Prix byly hodně ovlivněny přírodou. Vítr se měnil každou vteřinu a narážel do měřidel, takže některé skoky byly dost zkreslené. Honzovi to naštěstí vyšlo dobře.“ A jaký je program na příští týdny? „Hodně bude záležet na třech soustředěních, která budeme do začátku zimní sezóny absolvovat. Chtěl bych, aby kluci skákali okolo 140 m, hlavně si zafixovali pohyb a dostali se do pohody. Na zimu mají našlápnuto velmi dobře.“

V celkovém pořadí Summer Grand Prix 2013 se na první místo zapsal 18letý Wellinger (440 bodů), který se zúčastnil pěti kol a tři z toho vyhrál. Druhý je Slovinec Jernej Damjan (419 b) a třetí Anders Bardal z Norska (323 b).

Na šesté pozici se v podstatě celé léto držel Čestmír Kožíšek, který tak ukázal svoji stabilní formu.  „Je to pro mně nejlepší umístění v kariéře, poslední tři roky jsem se dost trápil... Ze začátku jsem skákal velmi dobře, konec tour se mi už tolik nepovedl. Rozhodně mi toto umístění pozvedlo sebevědomí.“ Co Čestmíra nyní čeká? „Zimní sezóna má pro mně tři vrcholy - univerziádu v Itálii, olympijské hry v Rusku a MS v Harrachově. Musím ještě vypilovat nájezdovou pozici na můstku těsně před odrazem. No a když nebudu na soustředění, zajdu taky konečně do školy,“ vypočítává své úkoly student 2. ročníku FTVS v Praze.

V zimní sezoně si tým složený ze šesti reprezentantů bude muset vybudovat pozici znovu. Ovšem motivace v podobě zimních olympijských her a domácího mistrovství světa v letech na lyžích je velká a sebevědomí z letních závodů vysoké!

Výsledky Klingenthal a kompletní výsledky Summer Grand Prix 2013 na www.fis-ski.com

RAK
 del.icio.us
repr
repr
Zasílat newsletter:
newsletter