ikona submenu

repr

Novinky

V táboře běžců je před odletem na sever veselo. Konečně se začíná závodit.

01.11.2013

Dobrá nálada panuje při vstupu do olympijské sezóny v táboře českých běžců na lyžích. Po několikaměsíčním letním tréninku přichází na řadu oblíbenější část roku, ta závodní. A v té chce především parta okolo Miroslava Petráska co nejrychleji zapomenout na loňskou zimu.

„Výsledky, které bych si opravdu přál, asi úplně reálné nejsou, ale po loňsku bych byl spokojený se všemi umístěními do desítky, u štafety bych bral první šestku,“ říká směrem k olympiádě Petrásek. Jeho tým vstupuje do olympijské sezóny ve složení Lukáš Bauer, Jiří Horčička, Ondřej Horyna, Martin Jakš, Dušan Kožíšek, Jiří Magál a Aleš Razým.

Nově bude mít Česká republika i kompletní tým žen. Zkušenou Evu Vrabcovou-Nývltovou doplní trio novicek Karolína Grohová, Petra Nováková a Sandra Schützová. „Léto se nám povedlo, nepotýkali jsme se s žádnými problémy. Jen na posledním soustředění jsme měli dva větší pády na kolečkových lyžích v podání Petry a Evy. Ale teď už jsou holky v pořádku,“ hodnotí přípravu trenér žen Lukáš Krejčí a přidává cíle pro sezónu. „Eva by ve světovém poháru měla pravidelně bodovat a byl bych rád, kdyby i ostatní holky se k bodům alespoň přiblížily.“

 

TK před startem sezóny (foto: Czech-ski.com)

Obě reprezentační áčka vyrazí už druhého listopadu k polárnímu kruhu, kde stráví rovnou pět týdnů. Do letadla, mířícího do finských Helsinek, nenasedne v sobotu jen Lukáš Bauer. „Zůstával jsem o týden déle na Dachsteinu, a tak se mi posune i odlet na sever. Musím taky plnit rodinné povinnosti,“ vtipkuje česká jednička.

První závody FIS jsou ve finském Muoniu na programu v polovině listopadu. Zúčastnit by se z českého áčka měli všichni. „Na vážkách jsme jen u Dušana Kožíška, který prodělal operaci krční mandle a na nějaký čas vypadl z plného tréninku. Na sever odletí normálně s týmem, ale o jeho případné účasti v závodech rozhodne až aktuální forma. Ale je žádoucí, aby startoval. Nejde sice ještě o svěťák, ale tenhle podnik bývá tradičně hodně dobře obsazený, závodí i Rusové nebo Němci. Pro všechny týmy je to první srovnání s ostatními v sezóně a prověrka letní práce,“ říká asistent reprezentačního trenéra Zbyněk Valoušek.

Z Muonia se běžci přesunou do Kuusama, kde je na přelomu listopadu a prosince čeká zahájení světového poháru a protože se bude jednat o tradiční minitour, tedy sérii třech závodů se souhrnným hodnocením, nebude ve sprintu a dvou distančních závodech chybět z české reprezentace nikdo.

Tradiční štaci na severu uzavřou běžci začátkem prosince světovým pohárem v Lillehammeru. Norský podnik bude hlavním předolympijským testem českých štafet. Kvarteto žen si v něm chce říct o olympijskou nominaci.

ŠS

 

 del.icio.us
repr
repr
Zasílat newsletter:
newsletter